Luukku 24

Hyvää ja tunnelmallista joulua!
Joulukuu on hujahtanut vauhdilla ja jännittävä matka kohti jouluaattoa on viimeinkin tiensä päässä!
Joulukalenterin luukuissa on ollut valtava määrä tietoa ja historiaa Kreikkaan ja kreikkalaisiin joulutapoihin ja perinteisiin liittyen. Jos et ole jouluvalmisteluiltasi joutanut niitä lukemaan, niin ei huolta; luukut pysyvät avoinna vuoden loppuun asti. Nyt voit rauhassa joulunpyhinä, kiireen toivottavasti tauottua, suu kinkkua tai suklaata täynnä, lukea niitä läpi. 🤓
Tämän päivän kalenterikuva on aina ollut minulle niin mieluinen. Se on täynnä joulun rauhaa ja tunnelmaa. ✨
Voit kuvitella kuvassa olevan Pohjois-Kreikan vuoristokylän, kuten Monodendrin, jonka nimi on kreikkaa ja tarkoittaakin ´yksi puu´; olkoon se vaikka sitten tämä kauniisti loistava joulupuu. 🎄
Ennakkotietona kerrottakoon, että Monodendrin kylään pääset jälleen matkassamme ensi syksynä, syyskuussa.
Zagorohorian ja Vikos-rotkon patikointimatkalla pääset kokemaan Monodendrin kylän lisäksi Pohjois-Kreikan Epiruksen alueen erilaiset, huikeat maisemat.
Nyt on aika rauhoittua joulun viettoon!
Hyvää ja tunnelmallista joulua sinulle ja läheisillesi.
Tästä voit klikata katsomaan MatkaPaletin Päivi-tontun jouluisen videojoulutervehdyksen!
... ja tähän alle voit jättää joulutervehdyksiä muille kalenteria seuraaville ja reissujen matkakavereille!
Manteli meinasi unohtua joulupuurosta, mutta muistin kuin muistinkin sen viime hetkellä. Seuraavaksi kalabrunssia ja kinkkua vasta illansuussa... sillä jouluilta on pitkä! Mukavaa aattopäivää kaikille!