MAALAUSMATKA KURESSAAREEN SAARENMAALLE

Saarenmaa on Gotlannin jälkeen Itämeren suurin saari ja sen pääkaupunki on Kuressaari, joka Haapsalun tavoin on syntynyt piispanlinnan ympärille. Ensimmäinen maininta linnasta on jo vuodelta 1318. Kuressaaren vanha kaupunki onkin harvinainen nähtävyys ja kesäaika on täynnään erilaisia kulttuuri- ja taidetapahtumia.

Ohjelma ja opetus Maalaamme kesäisiä maisemia ensisijaisesti ulkona luonnossa tai sateen sattuessa sisällä tai sateen suojassa. Maalaaminen tapahtuu pääsääntöisesti omilla väreillä ja materiaaleilla. Kurssilla voit kuitenkin tutustua akvarelliväreihin tai -kyniin, guassiin, kuiva- tai öljypastelliliituihin sekä akryyliväreihin. Näitä kaikkia on varattu kurssin hintaan sisältyen kokeiluja varten. Käytössä on myös kahdeksan maalaustelinettä, joita voi lainata. Maalaustunteja on yhteensä 24. Opettaja on suunnitellut valmiiksi erilaisia teemoja ja hän on koko ajan läsnä ja auttaa tarvittaessa tai antaa vinkkejä haluamasi lopputuloksen saavuttamiseksi. Voit seurata opetusta tai maalata omatoimisesti omien aiheiden mukaan.

Muistathan ottaa mukaan myös rennot maalaamiseen soveltuvat vaatteet, päähineen, retkijakkaran ym. mitä ajattelet tarvitsevasi luontomaalausretkillä.

Opettajana tällä matkalla on taiteilija ja taideopettaja Tiiu Pallo-Vaik. Opetus on suomen kielellä.

Ruokailu Hinta sisältää aamiaiset. Muut ateriat jokainen maksaa itse. Kuressaaressa on runsaasti viehättäviä kahviloita ja ravintoloita, joissa voi nauttia lounasta ja illallista hyvin edullisesti.

Vapaa-aikana eli maalaustuntien ulkopuolella teemme opastetun kiertokävelyn kaupungilla. Kuressaari tarjoaa runsaasti nähtävää ja koettavaa. Ryhmän kiinnostuksen mukaan voimme käydä yhdessä taidenäyttelyissä, gallerioissa tai vierailla esim. käsityöläisten tai taiteilijoiden pajoilla.

Ryhmän koko Kurssin toteutuminen edellyttää vähintään 10 osallistujaa ja max on 18 henkeä, joten ilmoittauduthan ajoissa, varmistaaksesi paikkasi.

Majoitus on Arabella hotellissa, joka sijaitsee n. 5 minuutin kävelymatkan päässä kaupungin keskustasta. Huoneissa on oma wc/suihku. Lisätietoja hotellin omilta sivuilta.


AJANKOHTA/ HINTA

  • 23.-27.7. (ma-pe, 4 yötä)

    Laivamatkat LindaLinen katamaraaneilla ja Saarenmaan lautalla
    Meno aamukatamaraanilla klo 8 - 9.30
    Paluu iltakatamaraanilla klo 19 - 20.30.
    (Katamaraanit kulkevat säävarauksella. Mikäli katamaraanit eivät liikennöi, niin korvaava kuljetus on hitailla laivoilla.)
    Virossa bussi- ja lauttakuljetus Tallinna - Kuressaari - Tallinna.

    Hinta 525 euroa/hlö/2hh

    Hintaan sisältyy: katamaraanimatkat, bussikuljetukset Virossa, tervetulotilaisuus, tervetulomalja, majoitus 2 hh:ssa, aamiaiset, opetusta 24 h, värejä ja materiaaleja kokeiluja varten, opastettu kävelykierros kaupungilla, yhteisiä omakustanteisia illallishetkiä ja muuta yhteistä ohjelmaa kohteen tarjonnan mukaan sekä oppaan palvelut koko matkan ajan. (Hintaan ei sisälly taidevälineet ja värit.)

    Muuta Varaathan mukaan myös rutkasti positiivista ja iloista mieltä, sillä se saa myös kanssamatkustajat viihtymään ja tekee matkasta miellyttävän kokemuksen. Huumorilla ja joustavalla asenteella selvitään pitkälle. Vieraissa olosuhteissa ja eri kulttuurissa asiat eivät aina suju samalla tavalla, mihin olemme Suomessa tottuneet.

    HUOM.
    Matkaohjelma sitoumuksetta.
    Matkan toteutuminen edellyttää minimiosallistujamäärän. Mikäli matkaa ei voida toteuttaa vähäisen osanottajamäärän vuoksi, ilmoitamme matkan peruuntumisesta viimeistään 21 vrk ennen matkan alkua.


  • VARAUKSET JA TIEDUSTELUT

    Matka-ajankohta 2012:

    ma-pe
    23.-27.7.
    525 €



    Onko sinulla oma ryhmä, kysy tarjousta!